A környezettudatos gondolkodás akkor alakul ki, amikor belátjuk, hogy meg kell változtatnunk a környezethez való hozzáállásunkat, oda kell figyelnünk rá, védenünk, törődnünk kell vele, mert különben nem csak a természetet, hanem saját és gyermekeink létét is veszélyeztetjük. Én úgy képzelem ezt el, mint amikor együtt élünk valakivel. Akkor is alkalmazkodnunk kell a másikhoz, nem hozhatunk egyoldalú döntéseket, optimális esetben mindent megbeszélünk, és olyan megoldásokat keresünk, amelyek mindkettőnk érdekeit szolgálja. A környezettudatosság ugyanezen az alapelven működik. Kivéve persze azt, hogy a környezet nincs ránk tekintettel. 🙂
Fontos, hogy megértsük, a környezettudatosság nem időszakos vagy eseti viselkedésmódot jelent. Ha a lakótársunkkal nem jövünk ki, akkor elköltözhetünk, de másik bolygót nem választhatunk otthonunknak. Legalábbis a jelen állás szerint még nem. A környezettől nem tudunk elszakadni, bárhova is megyünk, érintkezünk vele és minden apró cselekedetünkkel hatással vagyunk rá. A következmények pedig sok esetben visszafordíthatatlanok. A környezettudatos gondolkodás olyan, mint, amikor örökbe fogadunk egy kis kutyát, azt sem pár hónapra tesszük, hanem optimális esetben egy alaposan átgondolt döntés eredményeként, az elhatározás örökre szól.
Viszont ennek a gondolkodásmódnak is megvannak a maga szintjei és egy folyamatként kell látnunk magunk előtt, nem pedig egy mély víznek, amibe azonnal fejest kell ugranunk. Szóval nem kell azonnal elszaladnod környezetkímélő bioelemet vagy hibrid autót venni. 🙂 Egyrészt, mert ezek a termékek annyira újak, hogy most még szinte elérhetetlenek, mind árban, mind pedig fizikailag. Másrészt pedig azért, mert nem ez a dolog lényege. Remélhetőleg a világ egyszer majd el fog jutni oda, hogy mindenki számára természetessé válik ezeknek a környezetvédelem szempontjából rendkívül hasznos dolgoknak a használata, de először is az alapokkal kell tisztában lennünk, hogy jelenleg hogyan tudjuk beépíteni az életünkbe a környezettudatosságot úgy, hogy az nekünk is jó legyen.
“Csak” annyi a lényeg, hogy bármit teszünk a hétköznapokban (holnap vagy akár 5 perc múlva), gondoljuk át, hogy ártunk-e vele a környezetnek és tudnánk-e másképp csinálni, úgy, hogy a tevékenységünk kevésbé legyen környezetszennyező. A csak szócskát azért tettem zárójelbe, mert bár ez rendkívül egyszerűnek tűnik, a gyakorlatban mégsem az. Ugyanis szinte minden esetben változtatnunk kell a szokásainkon, ami bizony időt, energiát igényel és kisebb-nagyobb lemondásokkal, adott esetben pedig pénzügyi ráfordításokkal is jár. Ez utóbbival kapcsolatban érdemes szem előtt tartanunk azt, hogy ezek hosszútávon sokkal gazdaságosabb megoldások, melyekkel a pénzt spórolunk magunknak a jövőre nézve.
Az alábbiakban összegyűjtöttem a legegyszerűbb lépéseket, amiket akár teljesen kezdő szinten is meg tudunk tenni és bele tudunk építeni a mindennapjainkba, függetlenül attól, hogy milyen az életvitelünk, a családi állapotunk vagy a pénzügyi helyzetünk.
- ne szemetelj (a hulladékot a szemétbe dobd, ne mellé), igyekezz szelektíven gyűjteni otthon (is)
- a boltban ne vegyél nejlonszatyrokat újra meg újra, ma már sok helyen nagy választékban hozzájuthatsz jó pofa textilszatyrokhoz/vászontáskákhoz vagy te magad is elkészítheted
- a megbontott élelmiszereket műanyag dobozokban tárold, ne vásárolj alumínium és/vagy nejlonzacskókat
- új termékek vásárlásakor környezetbarát változatot válassz pl. Energy Star minősítésű mosógép, “zöld” mobilok, utántöltős termékek, környezetbarát mosó- és tisztítószerek stb.
- ne vegyél felesleges dolgokat, egy idő után úgyis kacatokká válnak, amiket majd nem fogsz tudni hova tenni
- készíts házilag kozmetikumot, szappant, sampont stb.
- vásárolj használt bútorokat vagy alakítsd át a régieket
- amit tudsz, kölcsönözz pl. könyv, újság
- mielőtt kidobnál valamit, győződj meg róla, hogy nem tudnád-e újrahasznosítani (átalakítani és más célra felhasználni) elajándékozni vagy felajánlani egy adománygyűjtő szervezet számára
- ültess fákat, ha kertes házban laksz, kialakíthatsz saját fűszerkertet is és a komposztálást is kipróbálhatod
- annyi vizet tölts a poharadba, amennyit megiszol
- fogmosás közben ne hagyd nyitva a csapot
- fürdés helyett próbálj meg minél többször zuhanyozni
- ne hagyd készenléti üzemmódban a gépeket, kapcsold ki rendesen (alvó állapotban a teljes kapacitásuk 60%-át használják)
- a hivatalos ügyeidet intézd az interneten (e-ügyintézés), ma már van lehetőség csekkbefizetésre, telefon egyenlegfeltöltésre, átutalásra és sok minden másra is
- autózz kevesebbet, nem szégyen biciklivel vagy akár gyalog közlekedni
Néhány “zöld” oldal
amit érdemes olvasgatni:
Alternatív Energia | Tudatos Vásárló
ReCity | Humusz | Encolounge | Ökoteszt | Dühös Mókus
Kislábnyom | Szelektálok | Zöld Trend
ahonnan érdemes vásárolni:
Zöldbolt | Zöld polc | Ökokuckó | Zöld Zug | Zöld Bazár
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: