A boltban kapható tisztítószerek azon túl, hogy drágák, fel vannak dúsítva vegyi anyagokkal. Ilyen például a klór, a foszfát, a szintetikus tartósítószerek, valamint az illat- és színezőanyagok. A háztartásunkban előforduló antibakteriális és fertőtlenítő szerek allergiás tüneteket és bőrirritációt is okozhatnak. Mivel a felhasználásuk után a lefolyón át a szennyvízbe, majd végül a természetbe kerülnek, így a használatukkal a környezetet is károsíthatjuk. Egy kis utánajárással manapság már öko-tisztítószereket is be tudunk szerezni, melyek alkalmazásával kíméljük a bőrünket és a természetet egyaránt. Ugyanakkor arra is lehetőségünk van, hogy mi magunk készítsük el őket, ugyanis csak néhány természetes alapanyagra van szükségünk ehhez.
Alapok, amiket jó tudnod
Mielőtt nekiállnál a kutyulásnak, jó, ha tisztában vagy vele, hogy egyáltalán milyen anyagokhoz érdemes nyúlnod és miért.
Ecet
Az ecet az ecetsav hígított formája, étkezésre és takarításra egyaránt használhatod. Amennyiben tisztítás a célod vele, akkor fehér ecetet szerezz be. Fertőtlenítő és vízkőoldó hatásának köszönhetően a lakás bármelyik pontján bevetheted. Tehetsz belőle egy kicsit a felmosóvízbe, de a bútorok, az ajtók vagy a konyhai gépek (hűtő, mikró) tisztítására is alkalmazhatod. Az üvegfelületek is tiszták és nem utolsó sorban csíkmentesek lesznek, ha ecetes vizes ronggyal áttörlöd őket. Az ecet felhasználásáról itt olvashatsz bővebben.
Szódabikarbóna
A szódabikarbónát sok mindenre fel tudod használni a háztartásban. A takarításkor kis vízzel hígítva súrolószerként szolgál. A szőnyeget és a kárpitot is kitisztíthatod vele, ebben az esetben szórj rá egy keveset a felületre, hagyd hatni 10-15 percig, majd alaposan porszívózd ki. Ugyanúgy, ahogy az ecet esetében, a felmosóvízbe szódabikarbónát is tehetsz, ugyanolyan hatásos lesz a művelet. Ha jó illatot is szeretnél varázsolni a lakásba, akkor illóolajat is csepegtethetsz a vízbe. A szódabikarbóna felhasználásáról itt olvashatsz bővebben.
Citrom
A citrom is rendkívül hasznos anyag a takarításkor. Nem csak illatosít és fertőtlenít, de fényesít és cseppmentesít is. Ha a citromkarikákat tálba helyezed és a radiátorra teszed őket, akkor biztos lehetsz benne, hogy napokig friss illat fogja belengeni a lakást. A radiátor helyett a mikróba is teheted a citrommal teli tálat, ebben az esetben önts forró vizet rá, majd melegítsd 1-2 percig. Ezután szivaccsal áttörölve a mikrót szép tiszta lesz. A citromot a fürdőszobában is alkalmazhatod, ha összeturmixolsz hat citromot (a héjukkal együtt) és szórófejes flakonba öntesz. A tömény citrom a szappanmaradékokat és a vízkövet is szépen eltávolítja. Az ablakokat is letisztíthatod vele. Önts négy evőkanál frissen facsart citromlevet fél liter vízhez és kész is van az ablaktisztító folyadékod. A citrom felhasználásáról bővebben itt olvashatsz.
Illóolajok
Bár illóolajokat elsősorban az illatuk miatt jó használni a takarításkor, de például a teafaolaj, levendulaolaj vagy az eukaliptusz olaj antibakteriális hatású. Hogy pontosan melyiket mire érdemes használnod, arról itt olvashatsz bővebben.
Olívaolaj
Az olívaolajat leginkább bútorfényezésre használhatod fel. Ha keversz bele egy kis citromfű olajat, akkor a bútoraid nem csak ragyogóak lesznek, hanem illatosak is.
Mosószóda
A mosószóda nátrium-karbonát, más néven sziksó, amely zsíroldó, vízlágyító és tisztító hatású vegyület. Textíliák tisztítására alkalmas, többek között képes eltüntetni a fű- és tintafoltot is. Érdemes egy kisebb felületen előre kipróbálni, mert előfordulhat, hogy a ruha vagy a szőnyeg színét is feloldja.
Most pedig következzen néhány konkrét recept, melyekhez a fent felsorolt anyagokat kell felhasználnod.
Természetes tisztító- és mosószer receptek:
Fürdőszoba
Wc tisztító: 1 csésze ecet + 1/4 csésze szódabikarbóna Keverd össze őket, majd hagyd állni 15 percig. Tisztítsd meg az oldattal a WC-t, végül öblítsd le.
Dugulás elhárítása: 1 adag víz + 1 adag szódabikarbóna Miután összekeverted őket, masszaszerű anyagot fogsz kapni. Ezt öntsd a WC-be, majd egy ecset segítségével körkörös mozdulatokkal keverd el benne. Öblítsd le és ha szükséges ismételd meg újra.
Mosókonyha
Mosószer: 3 db kókuszolaj szappan (borotvával darabolt) + 6 csésze mosószóda + citromolaj A szappant és a szódabikarbónát keverd össze. Minden mosáshoz 2-3 evőkanálnyira lesz szükséged az egyvelegből. A citromolajból mindig az adagolás előtt adj hozzá 5 cseppet.
Konyha
Tűzhely tisztítása: 1 adag olíva olaj + 2 adag szódabikarbóna A keverékből masszaszerű anyagot kapsz. Ezzel töröld, súrold át a tűzhelyet, majd hagyd rajta egy éjszakát. Szivacs segítségével a végén töröld át az általános citromos-ecetes tisztítóval* (recept lejjebb).
Odaégett edény/lábos: 1 csésze szódabikarbóna + víz A keveréket öntsd a koszos edénybe, kezd el melegíteni az egészet, majd 15 perc után mosd át az egyveleggel.
Bármelyik helyiség
Szőnyegtisztítás: 2 csésze forró víz + 1 evőkanál ecet + szódabikarbóna + 1 evőkanál mosószappan Szórd rá a foltra a szódabikarbónát, majd hagyd rajta kb. 10 percig. Keverd össze a többi alapanyagot majd szivaccsal kezd el súrolni a szőnyeget, amíg el nem tűnik a folt.
Fabútor polírozó: 1 evőkanál olíva olaj + 1 citrom leve + 1 evőkanál víz A keverékkel töröld át a bútorokat.
Általános tisztító: 1 adag ecet + 1 adag víz + néhány csepp illóolaj Öntsd bele szórófejes flakonba és rázd össze őket.
Általános citromos-ecetes tisztító:* ecet + víz + citrushéj (narancs, citrom, lime) A citrushéjakat tedd befőttesüvegbe és öntsd rá az ecetet. Ezt tedd félre és hagyd állni 2 hétig. Az ecetet öntsd át egy szórófejes flakonba és hígítsd fel vízzel 1:1 arányban.
Légfrissítő: 2 csésze víz + 15-20 csepp illóolaj + 1 evőkanál szódabikarbóna Öntsd a szódabikarbónát egy tálba, csöpögtesd bele az illóolajat és alaposan keverd el. Add hozzá a vizet, majd keverd addig, míg a szódabikarbóna fel nem oldódik. Az egyveleget öntsd bele szórófejes flakonba.
Képek: Freepik
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: