NAPLOPÓ

Mire figyelj oda, ha idén földlabdás karácsonyfád lesz?

Manapság egyre inkább előtérbe kerül a környezettudatos gondolkodás, ami nem véletlen, hiszen a Földünk véges erőforrásokkal rendelkezik. A Karácsony előtti nagy készülődésben fokozottan hajlamosak vagyunk a természet ellen véteni, például azzal, hogy vágott fenyőt állítunk fel a lakásban. Bár erre a célra már külön faállományokat hoznak létre, azonban ez nem változtat a tényen, hogy ilyenkor rövid idő alatt növények millióinak pusztulását okozzuk, ráadásul teljesen értelmetlenül.

A fenyőfa felállítása, illetve ünnepi díszbe öltöztetése nagy hagyománnyal rendelkezik a világon, így érthető, ha nem szeretnél lemondani róla. Manapság viszont már több lehetőség közül választhatsz, ha zöldebbé szeretnéd tenni a Karácsonyodat. Erre a célra kiválóan alkalmas a földlabdás fenyőfa. Ez lényegében egy földből kiszedett, ereje teljében lévő, élő növény, aminek az ép gyökérzete zsákba van becsomagolva. Emiatt könnyen mozgatható, szállítható és egy kis odafigyeléssel könnyen visszaültethető a talajba.

Az ünnepek után – a kivágott társaival ellentétben – nem kell tehát kidobnod a szemétbe, hanem kiültetheted az udvarodba és sok-sok év elteltével is a kerted dísze maradhat. Élő növény lévén kevesebb levelet hullajt, így nincs szükség rá, hogy folyton készenlétben állj a porszívóval és még azzal sem kell bíbelődnöd, hogy nagy kínlódások közepette a törzséből „lábat” faragj. Ha biztosítod számára a megfelelő életkörülményeket, akkor nem csak dekoratív formával, hanem kellemes fenyőillattal is meghálálja neked a törődésed.

A földlabdás fenyőfával kapcsolatban gyakran felmerülhet benned a kérdés, hogy életben tudod-e tartani az ünnepek végéig vagy elszárad, mielőtt sort kerítenél a kiültetésére. Nos, a válasz attól függ, hogy mennyi figyelmet fordítasz rá. De persze azért nem kell egész nap árgus szemekkel figyelned, hogy jól érzi-e magát, elég csak néhány dolgot szem előtt tartanod. Legfőképpen azzal kell tisztában lenned, hogy a fenyő nem túl stressz tűrő növény, a nagy hőingadozásokat pedig ki nem állhatja.

Akkor hogy vidd be a meleg lakásba? A válasz: fokozatosan. Először érdemes kb. 10-12 C° fokos hőmérsékleten tartani egy nem túl sötét helyen pl. lépcsőházban, ablakos garázsban, nyári konyhában vagy előszobában. 2-3 nap elteltével, miután hozzászokott a hőmérsékletváltozáshoz, beviheted a szobába, de lehetőleg ott se a kályha vagy egyéb fűtőtest közelében keress neki helyet. Ha a levegő páratartalmát magasan tudod tartani a helyiségben, akkor nagyon boldog lesz.

A földlabdát tedd zsákkal együtt egy aljzattal rendelkező cserépbe. A zsák száját kicsit szét is nyithatod, hogy levegőhöz jusson. A hézagokat töltsd ki ún. víztartó közeggel pl. a fenyőkéreg tökéletesen választás. A bent léte alatt folyamatosan öntözd, de azért ne vidd túlzásba, ugyanis nem igényel túl sok vízmennyiséget. A lényeg, hogy a földlabdát ne hagyd kiszáradni, hanem tartsd folyamatosan nedvesen. Díszítés közben vigyázz az ágaira, rügyeire, lehetőleg ne törd le vagy sértsd meg őket, hogy kiültetés után is gond nélkül növekedhessen.

A földlabdás fenyőfának minél kevesebb időt kell a házban eltöltenie, annál nagyobb lesz a túlélési esélye. A körültekintő bánásmód mellett is csak maximum 7-10 napot bír ki a benti hőmérsékleten. Tehát, ha 24-én délelőtt beviszed, akkor legkésőbb a szilveszteri bulit követő napokban már hűvösebb helyre kell tenned. A visszaszoktatás is ugyanúgy fokozatosan történik, úgyhogy pár hétig vidd vissza arra a helyre, ahonnan behoztad. Amikor már enyhébb az időjárás kint és éjjel sem fagy, akkor kiültetheted a kertbe, de ezzel akár várhatsz egészen április elejéig is.

A kiültetéskor legyél előrelátó és vedd figyelembe, hogy a fenyőfád idővel szép nagyra fog nőni, ne tedd hát közvetlenül az út, a kerítés vagy a házfal mellé. Legalább 1,5-2 méteres helyet érdemes neki hagynod. Az ültető gödör legalább 20 cm-rel nagyobb legyen, mint a földlabda mérete. Ha ökozsákba van beletéve (pl. jutazsák), akkor nem kell kiszedned belőle, ugyanis a későbbiekben az le fog bomlani a talajban. Egyéb esetben óvatosan fejtsd le róla úgy, hogy lehetőleg minél több föld rajta maradjon és helyezd a kiásott lyukba. Az ültetési magasság akkor jó, ha a földlabda felszíne egy szintben van a talajjal.

A hézagot töltsd ki jó minőségű virágfölddel, humusszal, szerves trágyával vagy ezek keverékével. Óvatosan tömörítsd, nyomkodd meg a talajt körülötte, hogy a fenyő stabilan üljön a gödörben, majd alaposan öntözd meg. A tövet végül takard be lombbal, szalmával vagy fenyőkéreggel, mert így a föld jobban megtartja a nedvességet a gyökér körül. Mivel lassan fejlődik, így az első évben érdemes karóhoz kötnöd, hogy megóvd az erősebb széllökésektől.

Ezek tudatában láthatod, hogy a földlabdás fenyőfa több gondoskodást igényel, mint az, amelyik vágottan kerül hozzád, de több szempontból is megéri, hogy az ünnepekkor a te lakásodba is kerüljön egy. Mind közül a legfontosabb, hogy sokkal szebbé és tartalmasabbá teheted vele a meghitt pillanatokat. A Karácsony mi másról szól, mint a szeretetről, szeresd hát a bolygót is, ahol élsz.

Kép: Freepik

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!